Rapport TNO over AEC’s in Europees perspectief

Op 1 juli presenteerde TNO in Nieuwspoort een opvallend onderzoek naar de toekomst van afvalverbranding in Nederland. Waar de discussie de afgelopen jaren vooral ging over minder afval, minder import en het afbouwen van verbrandingscapaciteit, zet TNO nu een bredere Europese bril op.

De kern van de boodschap: Nederland krijgt waarschijnlijk minder eigen restafval, maar Europa houdt ook in de toekomst een groot overschot aan niet-recyclebaar afval. Nederlandse afvalenergiecentrales kunnen daarbij een belangrijke rol spelen, zeker als zij investeren in CO₂-afvang en -opslag (CCS). Met CCS kan de verwerking van afval zelfs leiden tot netto klimaatwinst, doordat ook biogene CO₂ wordt afgevangen.

TNO stelt dat Nederlandse AEC’s kunnen helpen voorkomen dat afval elders in Europa wordt gestort, met alle methaan- en CO₂-uitstoot van dien. Tegelijkertijd waarschuwt het onderzoeksinstituut dat een te snelle afbouw van de Nederlandse verbrandingscapaciteit op termijn juist tot tekorten kan leiden.

De conclusie: de discussie verschuift van een puur Nederlands afvalvraagstuk naar een Europees klimaatvraagstuk. Als CCS beschikbaar komt en investeringen worden ondersteund, kunnen Nederlandse AEC’s uitgroeien tot een belangrijke schakel in de Europese aanpak van restafval en CO₂-reductie.

Meer informatie?

Het antwoord op een aantal veelgestelde vragen vindt u in onze vraagbaak. Mocht u nog andere vragen of opmerkingen hebben, dan verwijzen wij u graag naar het contactformulier in het tabblad "contact".